Ciekawostki o kawie

Historia Kawy

Historia Kawy miała początek na terenie Wyżyny Abisyńskiej, czyli obecnej Etiopii. Pewien pasterz o imieniu Kaldi zauważył, że jego kozy po zjedzeniu czerwonych owoców stawały się bardziej energiczne i mogą przebyć wiele kilometrów. Pasterz zaciekawiony tym cos się dzieje z nimi sam spróbował owoców.

Jak pokazuje historia kawy zwyczaj jej picia rozpowszechnił się najpierw w krajach arabskich. Na początku traktowana bardzo nie ufnie wszak pochodziła od pogańskich Arabów, kawa powoli ale nie ubłagalnie zyskiwała coraz to większą popularność w Europie.

Drzewo kawowe, kawowiec rośnie głównie w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Na świecie rozpoznano około 500 gatunków kawowców, ale dwie najważniejsze odmiany kawy to arabika i robusta :

Arabika stanowi 70 proc. upraw, jest to odmiana bardziej szlachetna i delikatna. Ziarna mają kształt wydłużony i owalny. Jest to kawa łagodna i aromatyczna, często o delikatnym posmaku czekoladowym lub korzennym. Arabika uprawiana jest na wysokościach powyżej 900 m.n.p przez co jest bardzo droga.

Robusta uprawiana jest zazwyczaj na niższych wysokościach do 600 m.n.p, dzięki czemu otrzymywane ziarno jest dużo tańsze. Robusta ma większą zawartość kofeiny i jest raczej gorzkawa w smaku.

Robusty mają swoich wielbicieli, ale powszechnie są uznawane za gorsze od arabic.

Miejsce uprawy ma bardzo duży wpływ na smak i jakość kawy. Im wyżej usytuowana uprawa, tym otrzymywana  kawa jest wyższej jakości.

filizanka

Czego nie wiecie o kawie!!!

Z amerykańskich badań wynika, że kawa zawiera więcej substancji chroniących przed nowotworami, niż np.  owoce, czerwone wino, czekolada i zielona herbata.

Badania wykazały, że kobiety po wypiciu filiżanki kawy są bardziej skupione.

Kawa ma dobroczynny wpływ na nastrój i obniża poziom stresu. Badania pokazują, że przeciwnicy kawy o wiele częściej cierpią na problemy o podłożu psychicznym.

Kofeina zawarta w kawie stymuluje metabolizm i wspiera proces spalania kalorii.

Ziarenka kawy zawierają niacynę czyli witaminę B3, która wspiera regenerację skóry i utrzymuje jej nawilżenie, redukuje też cellulit.

To jedno z najnowszych odkryć regularne picie kawy zapewnia nam wytrzymałość podczas ćwiczeń. Kofeina zwiększa bowiem ilość kwasów tłuszczowych we krwi.

Koszyk

Serdecznie zapraszamy do posmakowania kawy z całego świata

ZADZWOŃ tel. 667 690 060